Hönigsberg & Düvel Datentechnik Czech s.r.o.

Testovací stavy - HUD CASE

Zajímavou příležitost, jak rozšířit know-how a poskytované služby Hönigsberg & Düvel Datentechnik Czech s.r.o., nám nabídla poptávka na testovací kufry, které jsme v rámci projektu MOAP vyvíjeli pro ŠKODA AUTO. Účelem poptávaných zařízení byl primárně vývoj a testování mobilních aplikací propojených s automobilem.

A proč byla oslovena právě naše společnost?

Protože máme dlouhodobé zkušenosti s vývojem aplikací a infotainmentem vozu a neskromně můžeme říct, že jsme prostě jednička :-)

Jak to vlastně všechno začalo?

Jednou z nejdůležitějších součástí testovacího stavu je zařízení, které v systému simuluje samotné vozidlo pomocí generování tzv. CANovýh zpráv. Pomocí nich získávají jednotlivé komponenty systému údaje o vozidle a režimu jízdy. Mezi možnostmi, jak tyto zprávy simulovat, je připojení stavu k PC, které tyto zprávy posílá přímo do sběrnice CAN. Druhou a praktičtější variantou je použití zařízení, které signál simuluje přímo v testovacím stavu. 

Rozhodli jsme se tedy jít cestou vlastního zařízení pro simulaci CANových zpráv. A to nejenom proto, že nás vývoj takových „hračiček“ prostě baví, ale protože toto řešení pro nás skýtá řadu dalších výhod – zejména stálou možnost jeho změn podle našich a zákaznických potřeb.

HUD CAN

Pod názvem HUDCAN se skrývá řešení založené na platformě Arduino. Jde o modulární elektronickou platformu s mikrokontrolorem programovaným v jazyce Wiring založeném na C++. Výhodou Arduina je jeho flexibilita a rozšiřitelnost o množství HW rozhraní a modulů. Jednou z nových funkcí, kterou naše zařízení nabízí, je možnost práce s testovacím stavem ve třech režimech:

1. ovládání parametrů jízdy a vozidla pomocí přepínačů nebo otočných ovladačů (stav spínací skříňky, prosvětlení displeje, rychlost, otáčky apod.)

2. přepnutí na externí zdroj signálu, např. PC aplikací CAN Lab nebo CANoe připojené do testovacího stavu přes USB převodník (USB to CAN)

3. přehrávání záznamu reálné jízdy z paměťového média (SD karta).

Prvotně testovací stavy byly navrženy především pro testování mobilních aplikací ve ŠKODA AUTO a u externích dodavatelů. Kompaktní rozměry a univerzální konstrukce nabízí ale i mnoho dalších možností.

Nyní využíváme naše testovací stavy pro různorodé projekty, interně slouží naším vývojářům pro testování aplikací a jsou upravovány dle jejich potřeb. Ze zákaznických testovacích stavů můžeme uvést např. Testovací stav pro testování dostupnosti online služeb (MOD Monitoring). V tomto projektu byl součástí jak testovací stav, tak i PC s aplikací pro ověřování dostupnosti služby. Další zákaznické řešení je testovací stav pro testování online služeb 3. generace.

Chcete i Vy vyzkoušet tuto hračičku? Pak se ozvěte na info@hud.cz !

Lubor, Teamleader CCSC

;