H&D – An HCL Technologies Company

Programátor jako profese

Programátor jako profese

Programátor je člověk, který skoro celý den sedí u počítače a píše text, který je nepochopitelný pro většinu populace. Jediný, kdo té změti písmen a znaků rozumí, jsou ostatní programátoři a počítač. Výsledkem může být ledacos – počítačový program, webová nebo mobilní aplikace, ale také systémy, které nejsou vidět a třeba řídí pračku, robotický vysavač nebo lis na výrobní lince. O programátorech a dalších IT profesích koluje mnoho stereotypů, ale z vlastní zkušenosti vím, že skoro žádné nejsou pravdivé. Mnoho mých kolegů přichází do práce před osmou hodinou ráno, jsou společenští a mají normální koníčky a život.

Co znamená být programátorem

Ne každý člověk může být programátorem. Je potřeba mít pro to jisté předpoklady a vrozené schopnosti. Důležitá je schopnost logického myšlení. Dalo by se až říct, že programátor nesmí přemýšlet jako běžný člověk, ale musí se myšlením blížit počítači. Prvním krokem je naučit se nějaký programovací jazyk, jeho syntaxi a jazykové konstrukty. Jakmile zná člověk dobře alespoň jeden, naučit se ostatní již není těžké. Samotný programovací jazyk stačí pro základní algoritmy, ale pro složitější programy je potřeba znalost frameworků a knihoven, které jsou v mnoha případech nezbytné nebo alespoň usnadňují práci. Poznat a naučit se ty nejdůležitější, je mnohem více práce, než naučit se jazyk samotný. Zároveň je často nutná kombinace různých technologií a nástrojů. Postupem času a praxí se člověk učí standardní postupy a principy, které již vymyslel někdo před ním a to mu také velmi pomáhá při práci. Učení v tomto oboru ale nikdy nekončí. Technologie se mění a rozvíjejí, aby bylo možné vytvářet stále chytřejší a složitější systémy.

Co odlišuje dobrého programátora od průměrného

Jak už bylo zmíněno výše, napsat k napsání jednoduchého programu není potřeba moc. Se složitým systémem se ale vše mění a při vývoji je potřeba myslet na mnoho věcí. Dobrý programátor musí program psát tak, aby počítal se všemi možnými situacemi a nestandardními kroky uživatelů. Každý program by měl projít fází testování, aby se odladily chyby. Pro programátora by tester měl být protivníkem, kterému nedovolí nachytat ho, najít nějakou chybu. Další důležitou věcí je navrhovat a vyvíjet program tak, aby byl do budoucna dobře udržovatelný a snadno rozšiřitelný o nové funkce. Nikdy nelze dopředu počítat se vším, ale dá se vyhnout postupům, kterými si naopak situaci zkomplikujete.

Závěr


Dokud svět neovládne umělá inteligence, budou programátoři potřeba. Je to stále obor s velkou perspektivou do budoucna a dobrých programátorů není dost. Proto pokud znáte někoho, kdo by v tom mohl být dobrý a rozhoduje se, co dělat, postrčte ho tímto směrem. U nás ve firmě takové lidi vítáme s otevřenou náručí. Pokud se již programování věnujete a u kódu, který jste napsali v minulosti, jste si řekli: „Tak teď bych to udělal úplně jinak.“ jste na správné cestě. To se stane každému programátorovi a je to známka pokroku a rozvoje.

Martin Dědek, teamleader

;