skip to Main Content

Společnost Hönigsberg & Düvel Datentechnik Czech s.r.o se snaží podpořit mladé nadšence pro technologie a podporovat mladou generaci v zájmu o vědu.

Tým strojového vidění měl opět možnost prezentovat svoji firmu, tentokrát na celorepublikové akci s názvem „Noc vědců“. Díky znalosti pokročilých technologií v oblasti zpracování digitálního obrazu, kterými H&D disponuje, se společnost zúčastnila workshopu „Optika a rozšířená realita“ v prostorách libereckého IQ parku.

V pátek 27. září se tým strojového vidění společnosti H&D zúčastnil celorepublikové akce „Noc vědců“ v libereckém IQ Parku, kterou pořádal liberecký IQPark spolu s LipoInk worskhop zvaný „Liberec Makers“, kterého se účastnily děti ve věku 8-15 let.

Záměrem workshopu s názvem „Optika a rozšířená realita“ bylo proniknout do principů geometrické optiky a ukázat aplikace, kterými H&D disponuje díky znalosti pokročilých technologií v oblasti zpracování digitálního obrazu.

Děti s nadšením pomáhaly odvodit základní vztahy, které samy ověřily díky mnoha pokusům. Vyráběly společně s týmem strojového vidění zařízení „Camera obscura“, kde experimentálně vyzkoušely funkci kamery. Pokusem s paprsky světla a vodou v akváriu ověřily výhody optické čočky, a nakonec děti formou hry zjistily, jak lze digitální kamerou sledovat polohu objektu v prostoru a pomocí projektoru se přenesly do pohádkové rozšířené reality, a to díky kombinaci algoritmů pro rozpoznávání v obraze a algoritmů pro zpětnou projekci na vnímaný objekt.

V průmyslu pak lze díky tomuto systému zobrazit virtuální obsah přímo na objekt, se kterým obsluha pracuje, a to bez použití zařízení jako je telefon, tablet, nebo speciální brýle pro rozšířenou realitu. V principu systém využívá znalosti optických vlastností digitální kamery, digitálního projektoru, jejich vzájemné polohy v prostoru a nakonec sledování polohy objektu vůči kameře. Obsluha tak dostává informace o objektu, návodné informace jak výrobek zkompletovat, případně jaké části výrobku zkontrolovat aby byl výrobek správně sestaven.

Společnost Hönigsberg & Düvel Datentechnik Czech s.r.o., která je součástí nadnárodní korporace HCL Technologies, nabízí široké portfolio IT služeb již od roku 2007. Součástí portfolia společnosti je i technologie strojového vidění, kde jsou pomocí technických prostředků nahrazeny lidské schopnosti z hlediska porozumění obrazu a jeho interpretace. Pomocí těchto služeb je umožněno snadné a bezchybné rozpoznávání výrobků, jejich počítání, kontrolu kvality nebo měření rozměrů. Ve spojení se systémy realizujícími další činnosti, lze některé výrobní provozy díky systémům strojového vidění plně automatizovat. Nespornou výhodou tohoto řešení je zvýšení kvality výroby snížením zmetkovitosti, eliminace chybovosti způsobené lidskou prací a snížení výrobních nákladů. V některých oblastech strojového vidění využívá společnost prvky umělé inteligence, které napodobují činnost lidského mozku a jsou do určité míry schopny se samostatně učit. S implementací těchto systémů má firma zkušenost v různých odvětvích, od potravinářství po automotive.

Pro další informace kontaktujte

Hönigsberg & Düvel Datentechnik Czech s.r.o.

Michaela Žiaková

mzv@hud.cz

Back To Top